Dziel się swoim hobby i zainteresowaniami z innymi na tym blogu

Tokarki i ich przeznaczenie

Napisane przez dnia 5 listopada, 2013 w Usługi | Brak komentarzy

Tokarki i ich przeznaczenie

Tokarki to urządzenie bardzo powszechne w przemyśle i o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Stosuje się je do obróbki skrawaniem przedmiotów metalowych o powierzchni brył obrotowych, takie jak np. wałki, stożki, kule, gwinty. Narzędziem obróbczym w nich są najczęściej noże tokarskie.


Toczenie, czyli obróbka na tokarce, to…

Toczenie, czyli obróbka na tokarce, to najczęściej używany sposób obróbki skrawaniem, który polega na oddzielaniu nożem tokarskim warstwy materiału z przedmiotu w celu nadania mu odpowiedniego kształtu, wymiaru i gładkości. Wykonuje się to poprzez wprawianie obrabianego przedmiotu, który jest zamocowany w uchwycie tokarki, w ruch obrotowy, a następnie odbywa się skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. W zależności od kierunku ruchu posuwistego noża względem osi obrotu przedmiotu, rozróżniamy toczenie: wzdłużne, poprzeczne, kopiowe, kształtowe.

Galeria

obróbka cnc

Foto: waly-napedowe.pl

Na urządzeniach jakimi są tokarki można także wytaczać, wiercić, rozwiercać, przecinać i radełkować oraz frezować i szlifować z użyciem dodatkowych przyrządów. Wyróżniamy następujące tokarki: kłowe, uchwytowe, rewolwerowe, tarczowe, karuzelowe, wielonożowe, automaty i półautomaty tokarskie.

obróbka cnc – więcej kluczowych wiadomości

Skorpion - horoskop

Mo¿esz dzi¶ doj¶æ do wa¿nych wniosków ¿yciowych, które spowoduj± nowe pomys³y, których bêdziesz twardo siê trzyma³. Je¶li nale¿ysz do osób samotnych - dzi¶ z ³atwo¶ci± bêdziesz wychodzi³ z inicjatyw±, zawieraj±c nowe znajomo¶ci.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>